logo logo loop icon Szukaj apteki/leku Zwiń Medicover Strefa aptek
Znajdź aptekęZnajdź lekDla aptekO nas
×
Szukam leku
Szukam apteki
        strefa aptek.pl Leki Metafen Paracetamol 500 mg tabl. 20 szt.

        Metafen Paracetamol, 500 mg, tabl., 20 szt.

        Metafen Paracetamol
        500 mg, tabl., 20 szt.
        • 500 mg, 60 szt., tabl.
        Producent

        Polpharma

        Opakowanie

        20 szt.

        Postać

        tabl.

        Dostępność

        produkt dostępny bez recepty

        Dawkowanie

        Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg): jednorazowo 1 lub 2 tabl. W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 h, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 4 g (8 tabl.). Młodzież w wieku 12 lat (o masie ciała 50 kg i poniżej) - dawkę leku ustala się w zależności od wieku i masy ciała: jednorazowa dawka wynosi nie więcej niż 10-15 mg/kg mc. Dla dzieci, u których jednorazowa dawka 500 mg jest zbyt wysoka w przeliczeniu na masę ciała, dostępne są preparaty zawierające paracetamol w postaci umożliwiającej precyzyjne dostosowanie dawki. Zalecana dawka to zazwyczaj 1 tabl. (500 mg), nie częściej niż co 4 h, nie więcej niż 4 dawki (4 tabl.) na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg/kg mc. w dawkach podzielonych, jak wyżej. Nie stosować więcej niż 4 dawki (4 tabl.) na dobę. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dawkowania opiekun dziecka powinien zasięgnąć porady lekarza. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować regularnie, dłużej niż przez 3 dni. Nie stosować dawki większej niż zalecana, nie częściej niż co 4 h. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas. Nie stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Tabletki nie można dzielić.

        Zastosowanie

        Bóle różnego pochodzenia, między innymi: bóle głowy, bóle migrenowe, bóle gardła, bóle zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe oraz bóle miesiączkowe. W stanach przeziębienia i stanach grypopodobnych. Gorączka.

        Treść ulotki

        1. Co to jest lek Metafen Paracetamol i w jakim celu się go stosuje

        Metafen Paracetamol 500 mg jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
        Działanie to wynika głównie ze zdolności paracetamolu do hamowania syntezy prostaglandyn
        w ośrodkowym układzie nerwowym.

        Wskazania do stosowania
        Bóle różnego pochodzenia, między innymi:
        - bóle głowy
        - bóle migrenowe
        - bóle gardła
        - bóle zębów
        - bóle kostne, stawowe, mięśniowe
        - bóle miesiączkowe
        W stanach przeziębienia i stanach grypopodobnych.
        Gorączka.

        Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do
        lekarza.

        2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Metafen Paracetamol

        Kiedy nie stosować leku Metafen Paracetamol
        - jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
          (wymienionych w punkcie 6) 
        - w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby
        - w przypadku choroby alkoholowej.

        Ostrzeżenia i środki ostrożności
        Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku i stosować się do zaleceń w niej
        zawartych.

        Przed rozpoczęciem stosowania leku Metafen Paracetamol należy omówić to z lekarzem lub
        farmaceutą.

        Lek zawiera paracetamol
        Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do
        ciężkiego uszkodzenia wątroby.

        Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol takimi jak leki
        przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, stosowane w leczeniu objawów grypy i przeziębienia.

        Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:
        - niewydolności wątroby lub nerek,
        - niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy
          methemoglobinowej),
        - pacjentów z niedowagą lub niedożywionych, cierpiących z powodu anoreksji,
        - pacjentów regularnie spożywających alkohol.
        - (może konieczne będzie całkowite zaprzestanie przyjmowania tego leku lub zredukowania
          dawki).
        - ciężkiej infekcji (posocznica), która może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy
          metabolicznej.

        W trakcie stosowania leku Metafen Paracetamol należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli
        u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy
        we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie,
        przewlekły alkoholizm, lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk). W tych
        sytuacjach notowano u pacjentów występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna
        (nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowali oni paracetamol w regularnych dawkach
        przez dłuższy czas lub gdy przyjmowali paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy
        metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie
        oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

        Do objawów kwasicy metabolicznej należą m.in.:
        - głębokie, szybkie i utrudnione oddychanie,
        - uczucie mdłości, występowanie wymiotów i utrata apetytu,
        - ogólnie złe samopoczucie.

        Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem jeżeli u pacjenta jednocześnie wystąpią opisane
        powyżej objawy.

        Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent cierpi na przewlekłe bóle głowy.

        W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia
        wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów niedożywionych i regularnie
        spożywających alkohol. Istniejąca choroba wątroby zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby
        związanego ze stosowaniem paracetamolu.

        Jeśli objawy chorobowe utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.
        Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
        Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

        Dzieci
        Dzieci w wieku poniżej 12 lat:
        Nie zaleca się stosowania w tej grupie pacjentów.
        Tabletki Metafen Paracetamol, 500 mg nie można dzielić.

        Lek Metafen Paracetamol a inne leki
        Należy powiedzieć lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce o wszystkich lekach stosowanych przez
        pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

        Nie stosować jednocześnie innych leków zawierających paracetamol.

        Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:
        - metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom),
        - kolestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi),
        - leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna w razie konieczności długotrwałego
          stosowania leku przeciwbólowego,
        - leków nasennych,
        - leków przeciwpadaczkowych,
        - leków przeciwgruźliczych,
        - inhibitorów MAO (leki stosowane w depresji). Paracetamol stosowany jednocześnie
          z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę.
        - niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego)
        - flukloksacylinę (antybiotyk) ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów
          ustrojowych (nazywanych kwasicą metaboliczną), które muszą być pilnie leczone (patrz
          punkt 2).

        Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań
        laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).

        Ciąża i karmienie piersią
        Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
        dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

        Metafen Paracetamol można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy
        przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak
        najkrótszy czas i jak najrzadziej.

        Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka
        potrzebuje częściej przyjmować lek. Tak jak inne leki, lek powinien być stosowany w okresie ciąży
        tylko w razie zdecydowanej konieczności.

        Paracetamol przenika do mleka matki w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Dostępne dane
        nie wykazują przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie przyjmowania leku. Tak jak inne leki, lek
        powinien być stosowany w okresie karmienia piersią tylko w razie zdecydowanej konieczności.

        Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
        Lek Metafen Paracetamol 500 mg stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność
        prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

        Lek zawiera paracetamol
        Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne stosowane leki nie zawierają
        paracetamolu.

        Lek zawiera sód
        Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

        3. Jak stosować lek Metafen Paracetamol

        Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według
        zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza,
        farmaceuty lub pielęgniarki.

        Wyłącznie do podania doustnego.

        Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg)
        Doustnie, 1 lub 2 tabletki do 4 razy na dobę.
        Nie należy przyjmować leku częściej niż co 4 godziny ani nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę.
        Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g.

        Młodzież w wieku 12 lat (o masie ciała poniżej 50 kg)
        Dawkę leku ustala się w zależności od wieku i masy ciała.
        Jednorazowa dawka wynosi nie więcej niż 10-15 mg/kg mc.
        Dla dzieci, u których jednorazowa dawka 500 mg jest zbyt wysoka w przeliczeniu na masę ciała,
        dostępne są leki zawierające paracetamol w postaci umożliwiającej precyzyjne dostosowanie dawki.

        Zalecana dawka to 1 tabletka (500 mg), nie częściej niż co 4 godziny, nie więcej niż 4 dawki
        (4 tabletki) na dobę.

        Maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg/kg mc. w dawkach podzielonych jak wyżej.
        Nie stosować więcej niż 4 dawki (tabletki) na dobę.
        W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dawkowania opiekun dziecka powinien zasięgnąć
        porady lekarza.

        Nie stosować dawki większej niż zalecana.
        Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas.

        Dzieci w wieku poniżej 12 lat
        Nie zaleca się stosowania w tej grupie pacjentów (patrz punkt 2).
        Tabletki Metafen Paracetamol, 500 mg nie mają linii podziału i nie można ich dzielić.

        Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.

        W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

        Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Metafen Paracetamol
        Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami.
        W każdym przypadku zażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady
        lekarskiej, nawet gdy samopoczucie chorego jest dobre i nie zaobserwowano żadnych objawów
        zatrucia, ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby, co może
        zakończyć się przeszczepem wątroby lub zgonem. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo
        paracetamolu w dawce 5 g lub większej i jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina,
        można sprowokować wymioty. Podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego
        z wodą.

        Przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku do kilkunastu godzin objawy takie
        jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić
        następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie
        znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

        Pominięcie zastosowania leku Metafen Paracetamol
        Paracetamol stosuje się doraźnie, w razie potrzeby. W przypadku pominięcia dawki leku
        i utrzymywania się dolegliwości należy przyjąć następną dawkę leku.
        Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

        Przerwanie stosowania leku Metafen Paracetamol
        W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się
        do lekarza lub farmaceuty.

        4. Możliwe działania niepożądane

        Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

        Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:
        - reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem
          połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy,
        - wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką
          krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach
          płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami
          podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka
          i gorączką,
        - problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas
          stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
        - sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie,
        - zaburzeń czynności wątroby.

        Powyższe działania niepożądane występują bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów).

        Może wystąpić także poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi (tzw. kwasica
        metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2). Częstość
        występowania tego działania niepożądanego jest nieznana (częstość nie może być określona na
        podstawie dostępnych danych).

        Zgłaszanie działań niepożądanych
        Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione
        w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można
        zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów
        Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów
        Biobójczych
        Al. Jerozolimskie 181C
        02-222 Warszawa
        tel.: + 48 22 49 21 301
        faks: + 48 22 49 21 309
        Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
        Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
        Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat
        bezpieczeństwa stosowania leku.

        5. Jak przechowywać lek Metafen Paracetamol

        Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

        Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

        Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i pudełku po EXP.
        Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

        Nie stosować tego leku jeśli zauważy się, że blister jest uszkodzony lub wygląd tabletek uległ zmianie.
        Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki.

        Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże
        chronić środowisko.

        6. Zawartość opakowania i inne informacje

        Co zawiera lek Metafen Paracetamol 500 mg
        - Substancją czynną leku jest paracetamol.
        - Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
        - Pozostałe substancje pomocnicze to: karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia żelowana,
          kukurydziana, powidon K-30, kwas stearynowy.

        Jak wygląda lek Metafen Paracetamol i co zawiera opakowanie
        Lek ma postać białych podłużnych tabletek, zapakowanych w blistry PVC/Aluminium, w tekturowym
        pudełku.

        Opakowanie zawiera 10, 20 lub 60 tabletek.

        Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

        Podmiot odpowiedzialny i importer
        Podmiot odpowiedzialny
        Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
        ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
        tel.: + 48 22 364 61 01

        Importer
        Qualimetrix S.A.
        579 Mesogeion Avenue, Agia Paraskevi,
        Ateny, 15343
        Grecja

        Data ostatniej aktualizacji ulotki:

        Dane o lekach i suplementach diety dostarcza Pharmindex
        Produkt został dodany do koszyka
        Przejdź do koszyka

        STREFAAPTEK.PL

        • O nas
        • Regulamin StrefaAptek.pl
        • Kontakt
        • Polityka prywatności
        • Klauzula informacyjna dla pacjenta
        • Mapa serwisu

        DLA APTEK

        • Klauzula informacyjna dla aptek
        • Współpraca
        Copyright © Medicover 2026